Plugins - Elementor Website Builder - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (1188 entries)

en: you are not allowed to perform this action
tr: Bu eylemi gerçekleştirmenize izin verilmiyor.

en: Convert
tr: Dönüştür

[ctx: Flex Item Control]
en: Shrink
tr: Küçült

[ctx: Flex Item Control]
en: Grow
tr: Büyüt

[ctx: Flex Item Control]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: Flex Item Control]
en: Size
tr: Boyut

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Order
tr: Kişisel Düzen

[ctx: Flex Item Control]
en: Start
tr: Başlangıç

[ctx: Flex Item Control]
en: End
tr: Bitiş

[ctx: Flex Item Control]
en: Order
tr: Düzen

[ctx: Flex Item Control]
en: This control will affect contained elements only.
tr: Bu kontrol sadece içerilen elemanları etkileyecektir.

[ctx: Flex Item Control]
en: Stretch
tr: Uzat

[ctx: Flex Item Control]
en: Center
tr: Merkez

[ctx: Flex Item Control]
en: Align Self
tr: Kendini Hizala

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Between
tr: Aradaki Boşluk

[ctx: Flex Container Control]
en: Stretch
tr: Uzat

[ctx: Flex Container Control]
en: Center
tr: Merkez

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Items
tr: Öğeleri Hizala

[ctx: Flex Container Control]
en: Reversed Column
tr: Ters sütunlar

[ctx: Flex Container Control]
en: Reversed Row
tr: Ters Satırlar

[ctx: Flex Container Control]
en: Column
tr: Sütun

[ctx: Flex Container Control]
en: Row
tr: Satır

[ctx: Flex Container Control]
en: Direction
tr: Yön

en: Lazyload
tr: Tembel Yükleme

en: Reorder
tr: Yeniden düzenle

en: Elements Gap
tr: Eleman Boşluğu

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Width
tr: Özel Genişlik

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: Flex Item Control]
en: Default
tr: Varsayılan

[ctx: Flex Container Control]
en: Default
tr: Varsayılan

[ctx: Flex Item Control]
en: Gap
tr: Boşluk

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Evenly
tr: Eşit boşluklu

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Around
tr: Çevresi boşluklu

en: Import Export
tr: İçe / Dışa Aktar

en: Elementor Event Tracker
tr: Elementor Olay Takipçisi

en: There was a problem uploading your file
tr: Dosyanız yüklenirken bir sorun oluştu

en: There was a problem setting your site logo
tr: Site logonuz ayarlanırken bir sorun oluştu.

en: Show me how
tr: Nasıl yapılacağını göster

en: Update your PHP to keep getting Elementor updates
tr: Elementor güncellemelerini almak için PHP sürümünüzü güncelleyin

en: Pagination
tr: Sayfalandırma

[ctx: Flex Container Control]
en: Elements Gap
tr: Eleman Boşluğu

en: Hue
tr: Renk Tonu

en: Exclusion
tr: Hariç Tutma

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Content
tr: İçeriği Hizala

en: System Fonts
tr: Sistem Yazı Tipleri

en: System Colors
tr: Sistem Renkleri

en: Add New Page Template
tr: Yeni Sayfa Şablonu Ekle

en: Flip Vertical
tr: Dikey Döndür

en: Flip Horizontal
tr: Yatay Döndür

en: Skew Y
tr: Eğri Y

en: Skew X
tr: Eğri X

en: Skew
tr: Eğrilt

en: Scale Y
tr: Y Ölçeği

en: Scale X
tr: X Ölçeği

en: Custom Code
tr: Özel Kod

en: Add Your Custom Code
tr: Özel Kodunuzu Ekleyin

[ctx: Typography Control]
en: Word Spacing
tr: Kelime Aralığı

en: Stroke Color
tr: Vurgu Rengi

[ctx: Text Stroke Control]
en: Text Stroke
tr: Metin Vurgusu

en: Text Stroke
tr: Metin Vurgusu

en: Privacy Policy
tr: Gizlilik Politikası

en: Terms of Service
tr: Hizmet Koşulları

en: Log
tr: Kayıtlar

en: Ongoing Experiments
tr: Devam Eden Deneyler

en: Stable Features
tr: Karalı Özellikler

en: Favorite Widgets
tr: Favori Araçlar

en: Transform
tr: Dönüştür

en: Hide native WordPress widgets from search results
tr: Wordpress yerel araçlarını arama sonuçlarında gizle

en: Elementor Experiments
tr: Elementor Deneysel

en: Invalid title
tr: Geçersiz Başlık

en: Not allowed to rollback versions
tr: Sürüm geri döndürmeye izin verilmiyor

en: Luminosity
tr: Işık Parlaklığı

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Color Dodge
tr: Renk Atlatma

en: Lighten
tr: Hafifleştir

en: Invalid URL
tr: Geçersiz URL

en: Page Transitions
tr: Sayfa Geçişleri

en: Darken
tr: Koyulaştır

en: Overlay
tr: Kaplama

en: Screen
tr: Ekran

en: Multiply
tr: Çoğalt

en: Favorites
tr: Sık kullanılanlar

en: Default Device View
tr: Varsayılan cihaz görünümü

en: Failed to save user favorites
tr: Kullanıcı favorileri kaydedilemedi

en: Sections
tr: Bölümler

en: Recreate Kit
tr: Kiti Tekrar Oluştur

en: Regenerate Files & Data
tr: Dosya & Verileri Tekrar Oluştur

en: Regenerate CSS & Data
tr: CSS & Verileri Tekrar Oluştur

en: New kit have been created successfully
tr: Yeni kit başarıyla oluşturuldu

en: An error occurred while trying to create a kit.
tr: Yeni kit oluşturulurken bir hata meydana geldi.

en: Kit not exists.
tr: Kit mevut değil.

en: Kit Library
tr: Kit Kütüphanesi

en: Improved CSS Loading
tr: Geliştirilmiş CSS Yükleme

en: Kit not found
tr: Kit bulunamadı

en: API Key
tr: API Anahtarı

en: Compatible
tr: Uyumlu

en: Scale
tr: Ölçek

en: Fit
tr: Sığdır

en: Round
tr: Yuvarlak

en: Top Right
tr: Sağ Üst

en: Top Left
tr: Sol Üst

en: Top Center
tr: Üst Orta

en: Center Right
tr: Sağ Orta

en: Bottom Right
tr: Sağ Alt

en: Bottom Left
tr: Sol Alt

en: Bottom Center
tr: Alt Orta

en: Center Left
tr: Sol Orta

en: Center Center
tr: Orta Orta

en: Y Position
tr: Y Konumu

en: X Position
tr: X Konumu

en: Hexagon
tr: Altıgen

en: Triangle
tr: Üçgen

en: Repeat
tr: Tekrarlama

en: Mask
tr: Maske

en: Optional
tr: İsteğe bağlı

en: Widescreen
tr: Geniş ekran

en: Using popups on your site?
tr: Sitenizde açılır pencereleri mi kullanıyorsunuz?

en: Google Fonts Load
tr: Google Yazı Tipi Yükle

en: Repeat-Y
tr: Y-Ekseninde Tekrarla

en: Repeat-X
tr: X- Ekseninde Tekrarla

en: No-Repeat
tr: Tekrarlama Yok

en: Sketch
tr: Karalama

en: Use Elementor Pro and enjoy unlimited integrations, visual design, templates and more.
tr: Builder X Pro kullanarak, limitsiz entegrasyon, görsel tasarım, şablon ve daha fazlasını zevk alarak tasarlayın.

en: Need More Shapes?
tr: Daha Fazla Şekle İhtiyacınız mı Var

en: Blob
tr: Damla

en: Flower
tr: Çiçek

en: FAQ Schema
tr: SSS Şeması

en: Swap
tr: Değiştir

en: Import Export Template Kit
tr: İçe / Dışa Şablon Kiti Aktar

en: Want to design better MailChimp forms?
tr: Daha iyi MailChimp formları dizayn etmek mi istiyorsunuz?

en: Start Import
tr: İçe Aktarımı Başlat

en: Love using Elementor?
tr: Elementor'u kullanmayı seviyor musunuz?

en: Template Kits
tr: Şablon Kitleri

en: Using WooCommerce?
tr: WooCommerce mi Kullanıyorsunuz?

en: Start Export
tr: Dışa Aktarmayı Başlat

en: Import / Export Kit
tr: İçe/Dışa Kit Aktar

en: Open Site Settings > History > Revisions.
tr: Site Ayarları > Geçmiş > Revizyonlar'ı Açın

en: Even after you import and apply a Template Kit, you can undo it by restoring a previous version of your site.
tr: Şablon Kiti içe aktarıp uyguladıktan sonra bile, sitenizi işlemi geri alarak eski haline getirebilirsiniz.

en: Learn more
tr: Daha fazla bilgi

note: translators: %s: Max file size.
en: Remote file is too large, limit is %s
tr: Uzak dosya fazla büyük, limit %s

en: The uploaded file could not be moved
tr: Yüklenen dosya taşınamadı

en: Invalid file type
tr: Geçersiz dosya türü

en: Could not create temporary file.
tr: Geçici dosya oluşturulamadı.

en: Remote server did not respond
tr: Uzak sunucu yanıt vermedi

en: Path
tr: Yol

en: Starting Point
tr: Başlangıç Noktası

en: Word Spacing
tr: Kelime Aralığı

en: Show Path
tr: Yolu Göster

en: Arc
tr: Yay

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
tr: Bu bir WXR dosyası, eksik / geçersiz WXR sürüm numarası gibi görünmüyor

en: There was an error when reading this WXR file
tr: Bu WXR dosyasını okurken bir hata oluştu

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
tr: Üzgünüm, güvenlik nedenleriyle bu dosya tipine izin verilmiyor.

en: Downloaded file has incorrect size
tr: İndirilen dosya geçersiz boyuta sahip

en: Zero size file downloaded
tr: Sıfır boyutlu dosya indirildi

note: translators: 1: HTTP error message, 2: HTTP error code.
en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
tr: Uzak sunucu beklenmeyen şu yanıtı döndürdü: %1$s (%2$s)

note: translators: 1: WordPress error message, 2: WordPress error code.
en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
tr: İstek bir hata nedeniyle başarısız oldu: %1$s (%2$s)

en: Fetching attachments is not enabled
tr: Ekleri getirmek etkin değil

note: translators: %s: Menu slug.
en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
tr: Geçersiz menü slug nedeniyle menü öğesi atlandı: %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
tr: Menü slug eksik olması nedeniyle atlanan menü öğesi

note: translators: %s: Tag name.
en: Failed to import post tag %s
tr: Yazı etiketi içe aktarılamadı %s

note: translators: %s: Category name.
en: Failed to import category %s
tr: Kategori içe aktarılamadı %s

note: translators: %s: Author display name.
en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
tr: %s için yeni kullanıcı oluşturulamadı. Yazıları şu anki kullanıcıya bağlanacaktır.

note: translators: %s: Post author.
en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
tr: %s yazarını içe aktarma başarısız oldu. Yazıları geçerli kullanıcıya bağlanacaktır.

en: The file does not exist, please try again.
tr: Dosya yok, lütfen tekrar deneyin.

en: Spiral
tr: Sarmal

en: Wave
tr: Dalga

en: Stroke
tr: Vurgu

en: LTR
tr: Soldan sağa

en: RTL
tr: Sağdan dola

en: Text Direction
tr: Metin Yönü

note: translators: 1: Term taxonomy, 2: Term name. translators: 1: Post type singular label, 2: Post title. translators: 1: Taxonomy name, 2: Term name.
en: Failed to import %1$s %2$s
tr: %1$s %2$s içe aktarımı başarısız

note: translators: 1: Post title, 2: Post type.
en: Failed to import %1$s: Invalid post type %2$s
tr: %1$s içe aktarılamadı: Geçersiz yazı türü %2$s

en: Text Path
tr: Metin Yolu

en: Path Type
tr: Yol Türü

en: Only works for YouTube videos.
tr: Yalnızca YouTube videoları için çalışır.

en: Privacy mode
tr: Gizlilik modu

en: Elementor Developer Edition
tr: Elementor Geliştirici Sürümü

en: Find an Expert
tr: Bir Uzman Bulun

en: Inactive by default
tr: Varsayılan olarak etkin değil

en: Active by default
tr: Varsayılan olarak etkin

en: Experiments
tr: Deneyler

en: No available experiments
tr: Kullanılabilir deney yok

en: Stable
tr: Kararlı

en: Alpha
tr: Alfa

en: Development
tr: Geliştirme

en: An array of accessibility enhancements in Elementor pages.
tr: Elementor sayfalarında bir dizi erişilebilirlik iyileştirmesi.

en: Release Candidate
tr: Sürüm adayı

en: Status: %s
tr: Durum:%s

en: Install & Activate
tr: Kur & Etkinleştir

en: Accessibility Improvements
tr: Erişilebilirlik iyileştirmeleri

en: The current version of Elementor doesn't have any experimental features . if you're feeling curious make sure to come back in future versions.
tr: Mevcut Elementor sürümü herhangi bir deneysel özelliğe sahip değildir. Bu konuyla ilgileniyorsanız, gelecek sürümlerde geri gelmeyi unutmayın.

en: Please Note! The "Improved Asset Loading" mode reduces the amount of code that is loaded on the page by default. When activated, parts of the infrastructure code will be loaded dynamically, only when needed. Keep in mind that activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
tr: Lütfen aklınızda bulundurun! "gelişmiş varlık yükleme" modu, varsayılan olarak sayfaya yüklenen kod miktarını azaltır. Etkinleştirildiğinde, altyapı kodunun bazı kısımları yalnızca ihtiyaç duyulduğunda dinamik olarak yüklenecektir. Bu denemeyi etkinleştirmenin, uyumsuz eklentilerle çakışmalara neden olabileceğini unutmayın.

en: To use an experiment on your site, simply click on the dropdown next to it and switch to Active. You can always deactivate them at any time.
tr: Sitenizde bir denemeyi kullanmak için, yanındaki açılır menüyü tıklamanız ve etkin seçeneğine geçmeniz yeterlidir. Bunları istediğiniz zaman etkisizleştirebilirsiniz.

en: These enhancements may include some markup changes to existing elementor widgets
tr: Bu geliştirmeler, mevcut Elementor bileşenlerinde bazı işaretleme değişikliklerini içerebilir.

en: Get a sneak peek at our in progress development versions, and help us improve Elementor to perfection. Developer Edition releases contain experimental functionality for testing purposes.
tr: Devam eden geliştirme sürümlerimize bir göz atın ve Builder X'u mükemmelliğe ulaştırmamıza yardımcı olun. Developer Edition sürümleri, test amaçlı deneysel işlevler içerir.

en: Improved Asset Loading
tr: İyileştirilmiş varlık yükleme

en: Developers, Please Note! This experiment includes some markup changes. If you've used custom code in Elementor, you might have experienced a snippet of code not running. Turning this experiment off allows you to keep prior Elementor markup output settings, and have that lovely code running again.
tr: Geliştiriciler, lütfen dikkat! Bu deney, bazı işaretleme değişikliklerini içerir. Elementor'da özel kod kullandıysanız, çalışmayan bir kod pasajıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Bu denemeyi kapatmak, önceki Elementor biçimlendirme çıktı ayarlarını korumanıza ve o güzel kodu tekrar çalıştırmanıza olanak tanır.

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Custom Columns Gap
tr: Özel Sütunlar Boşluğu

note: translators: %s: Elementor plugin name.
en: Tested up to %s version
tr: %s sürümüne kadar test edildi

en: Landing Pages
tr: Açılış Sayfaları

en: Landing Page
tr: Açılış sayfası

en: Add New Landing Page
tr: Yeni Açılış Sayfası Ekle

en: Edit Landing Page
tr: Açılış Sayfasını Düzenle

en: New Landing Page
tr: Yeni Açılış Sayfası

en: All Landing Pages
tr: Tüm Açılış Sayfaları

en: View Landing Page
tr: Açılış Sayfasını Görüntüle

en: Search Landing Pages
tr: Açılış Sayfalarında Ara

en: No landing pages found
tr: Açılış sayfası bulunamadı

en: No landing pages found in trash
tr: Çöp kutusunda açılış sayfası bulunamadı

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
tr: Kullandığınız eklentilerden bazıları%1$s'nin (%2$s) en son sürümüyle test edilmedi. Sorunları önlemek için,%1$s güncellemeden önce hepsinin güncel ve uyumlu olduğundan emin olun.

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Compatibility Alert
tr: Uyumluluk uyarısı

en: Build Effective Landing Pages for your business' marketing campaigns.
tr: İşletmenizin pazarlama kampanyaları için etkili açılış sayfaları oluşturun.

en: Adds a new Elementor content type that allows creating beautiful landing pages instantly in a streamlined workflow.
tr: Kolaylaştırılmış bir iş akışında anında güzel açılış sayfaları oluşturmaya olanak tanıyan yeni bir Builder X içerik türü ekler.

en: Keep my settings
tr: Ayarlarımı koru

en: By removing this template you will delete your entire Site Settings. If this template is deleted, all associated settings: Global Colors & Fonts, Theme Style, Layout, Background, and Lightbox settings will be removed from your existing site. This action can not be undone.
tr: Bu şablonu kaldırarak tüm site ayarlarınızı sileceksiniz. Bu şablon silinirse, ilişkili tüm ayarlar: Genel renkler ve yazı tipleri, tema stili, düzen, arka plan ve ışık kutusu ayarları mevcut sitenizden kaldırılacaktır. Bu eylem geri alınamaz.

en: Are you sure you want to delete your Site Settings?
tr: Site ayarlarınızı silmek istediğinize emin misiniz?

[ctx: Page Template]
en: Theme
tr: Tema

en: The Global value you are trying to use is not available.
tr: Kullanmaya çalıştığınız global değer mevcut değil.

en: Choose SVG
tr: Svg seçin

note: Description of the plugin
en: The Elementor Website Builder has it all: drag and drop page builder, pixel perfect design, mobile responsive editing, and more. Get started now!
tr: Builder X Web Sitesi Oluşturucu her şeye sahiptir: sürükle ve bırak sayfa oluşturucu, mükemmel piksel tasarımı, mobil duyarlı düzenleme ve daha fazlası. Şimdi başla!

en: Migrate to v3.0
tr: V3.0'a geçiş yapın

en: Rerun Update Script
tr: Güncelleme betiğini yeniden çalıştır

en: Warning: This will reset your current Global Fonts and Colors, and will migrate your previous settings from v2.x versions.
tr: Uyarı: Bu, geçerli genel yazı tiplerinizi ve renklerinizi sıfırlar ve önceki ayarlarınızı v2.x sürümlerinden geçirir.

en: Global Colors
tr: Global Renkler

en: Breakpoint
tr: Kesme noktası

en: Theme
tr: Tema

en: Suggested image dimensions: 350 × 100 pixels.
tr: Önerilen görsel boyutları: 350 × 100 piksel.

en: Fill
tr: Doldur

en: Site Settings
tr: Site ayarları

en: Site Name
tr: Site adı

en: Download
tr: İndir

en: Items
tr: Öğeler

en: Object Fit
tr: Nesne Sığdır

en: Saved Color
tr: Kaydedilen Renk

en: Panel Width
tr: Panel Genişliği

en: User Preferences
tr: Kullanıcı Tercihleri

en: Choose description
tr: Açıklama seçin

en: Site Identity
tr: Site Kimliği

en: Breakpoints
tr: Kesme noktaları

en: Layout Settings
tr: Düzen Ayarları

en: Heads up, Please backup before upgrade!
tr: Dikkat, yükseltmeden önce lütfen yedekleyin!

en: Become a super contributor by opting in to share non-sensitive plugin data and to receive periodic email updates from us.
tr: Hassas olmayan eklenti verilerini paylaşmayı ve bizden periyodik e-posta güncellemeleri almayı seçerek süper katılımcı olun.

en: Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
tr: Değişiklikler önizlemeye yalnızca sayfa yeniden yüklendikten sonra yansıtılacaktır.

en: The `theme-color` meta tag will only be available in supported browsers and devices.
tr: "Tema rengi" meta etiketi yalnızca desteklenen tarayıcılarda ve cihazlarda kullanılabilir olacaktır.

en: Site Description
tr: Site Açıklaması

en: Site Logo
tr: Site Logosu

en: Suggested favicon dimensions: 512 × 512 pixels.
tr: Önerilen site simgesi boyutları: 512 × 512 piksel.

en: Choose name
tr: İsim seçin

en: Site Favicon
tr: Site Simgesi

en: Optimized DOM Output
tr: Optimize edilmiş DOM çıkışı

en: Rows Gap
tr: Satır boşluğu

en: Default Page Layout
tr: Varsayılan sayfa yerleşimi

en: Not working? You can set a different selector for the title in Site Settings > Layout
tr: Çalışmıyor mu? Site Ayarları > Düzen 'de başlık için farklı bir seçici ayarlayabilirsiniz

en: Fallback Font Family
tr: Geri dönüş yazı tipi ailesi

en: Mobile Browser Background
tr: Mobil tarayıcı arka planı

en: Apply Link On
tr: Bağlantıyı uygula

en: Error
tr: Hata

en: Reset Data
tr: Veriyi sıfırla

en: Enable Unfiltered File Uploads
tr: Filtrelenmemiş Dosya Yüklemelerini Etkinleştir

en: Watch the Full Guide
tr: Tam kılavuza bakın

en: Click the media icon to upload file
tr: Dosyayı yüklemek için ortam simgesine tıklayın

en: Get introduced to Elementor by watching our "Getting Started" video series. It will guide you through the steps needed to create your website. Then click to create your first page.
tr: "Başlarken" video serimizi izleyerek Builder X ile tanışın. Web sitenizi oluşturmak için gereken adımlarda size rehberlik edecektir. Ardından ilk sayfanızı oluşturmak için tıklayın.

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
tr: Yükleme sorunu yaşıyorsanız, Güvenli Mod'u kullanarak sorunu gidermek için site yöneticinize başvurun.

en: Share on Twitter
tr: Twitter’da paylaşın

en: Share
tr: Paylaş

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Form Fields
tr: Form Alanları

en: Body
tr: Gövde

en: Draft
tr: Taslak

en: You’re missing out!
tr: Kaçırıyorsun!

en: Elementor Dynamic Content
tr: Elementor Dinamik İçeriği

en: Dynamic Tags
tr: Dinamik Etiketler

en: The upgrade process includes a database update
tr: Yükseltme işlemi bir veritabanı güncellemesi içerir

en: Click here to run it now
tr: Şimdi çalıştırmak için burayı tıklayın

en: With Elementor Pro’s WooCommerce Builder, you’ll be able to design your store without coding!
tr: WooCommerce mi kullanıyorsunuz? Elementor Pro’nun WooCommerce Builder ile mağazanızı kodlamadan tasarlayabilirsiniz!

en: Default Kit
tr: Varsayılan Kit

en: Focus
tr: Odak

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: See it in action
tr: Eylemde görün

en: Meet Our Attributes
tr: Niteliklerimizle Tanışın

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
tr: Öznitelikler, herhangi bir öğeye özel HTML öznitelikleri eklemenizi sağlar.

en: Download image
tr: Görseli indir

en: Custom Attributes
tr: Özel nitelikler

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Share on Facebook
tr: Facebook’ta paylaş

en: Toolbar Icons Size
tr: Araç çubuğu simgelerinin boyutu

en: Navigation Icons Size
tr: Gezinme simgelerinin boyutu

en: Paragraph Spacing
tr: Paragraf aralığı

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
tr: Bu yükseltmeyi yapmadan önce veritabanınızı yedeklemenizi önemle tavsiye ederiz.

en: Pin it
tr: Sabitle

en: Set custom attributes for the link element. Separate attribute keys from values using the | (pipe) character. Separate key-value pairs with a comma.
tr: Bağlantı öğesi için özel öznitelikler ayarlayın. | Kullanarak öznitelik anahtarlarını değerlerden ayırın. (boru) karakteri. Anahtar / değer çiftlerini virgülle ayırın.

en: Get more dynamic capabilities by incorporating dozens of Elementor's native dynamic tags.
tr: Düzinelerce Builder X'un yerel dinamik etiketini birleştirerek daha fazla dinamik yetenekler elde edin.

en: Already connected.
tr: Zaten bağlı.

en: Auto
tr: Otomatik

en: Background Size
tr: Arkaplan Boyutu

en: Preferences
tr: Tercihler

note: translators: %s: Video provider
en: %s Video Player
tr: %s Video Oynatıcı

en: Background Position
tr: Arka Plan Konumu

en: Auto Detect
tr: Otomatik Algıla

en: Set light or dark mode, or use Auto Detect to sync it with your OS setting.
tr: Açık veya koyu modu ayarlayın veya OS ayarınızla senkronize etmek için Otomatik Algılamayı kullanın.

en: Dark
tr: Karanlık

note: translators: %s: Remote user.
en: Connected as %s
tr: %s olarak bağlandı

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
tr: Kitaplığa bağlanma başarısız oldu. Lütfen sayfayı yeniden yüklemeyi deneyin ve tekrar deneyin

en: Cover
tr: Kapla

en: Light
tr: Aydınlık

en: Enable Lightbox In Editor
tr: Düzenleyicide Lightbox'ı etkinleştir

en: Contain
tr: Doldur

en: UI Theme
tr: UI Teması

en: Pause on Interaction
tr: Etkileşimde duraklat

en: Usage Data Sharing
tr: Veri kullanımı paylaşımı

en: Custom Icons
tr: Özel Simgeler

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
tr: Yalnızca herkesin kullandığı FontAwesome simgelerine güvenmeyin! Favori simge kaynağınızdan yükleyebileceğiniz özel simgelerle web sitenizi ve tarzınızı farklılaştırın.

en: Add Your Custom Icons
tr: Özel simgelerinizi ekleyin

en: Duration
tr: Süre

en: Transition
tr: Geçiş

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
tr: Slayt Gösterisi

[ctx: Background Control]
en: Images
tr: Görseller

en: Clear Log
tr: Kayıtları Temizle

en: Next
tr: Sonraki

en: Previous
tr: Önceki

en: Amount
tr: Miktar

en: Line
tr: Satır

[ctx: shapes]
en: Trees
tr: Ağaçlar

[ctx: shapes]
en: Leaves
tr: Yapraklar

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
tr: Köknar ağacı

[ctx: shapes]
en: Dots
tr: Noktalar

[ctx: shapes]
en: Rectangles
tr: Dikdörtgenler

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
tr: Paralelkenar

[ctx: shapes]
en: Rhombus
tr: Eşkenar dörtgen

[ctx: shapes]
en: Pluses
tr: Artılar

[ctx: shapes]
en: Arrows
tr: Oklar

[ctx: shapes]
en: Wavy
tr: Dalgalı

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
tr: Yarım Tur

[ctx: shapes]
en: Zigzag
tr: Zikzak

[ctx: shapes]
en: Squared
tr: Kare

[ctx: shapes]
en: Multiple
tr: Çoklu

[ctx: shapes]
en: Curved
tr: Kavisli

[ctx: shapes]
en: Curly
tr: Kıvırcık

en: Basic Gallery
tr: Temel Galeri

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
tr: Bu kapak resmi, videonun yüklenememesi durumunda arka plan videosunun yerini alacaktır.

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
tr: Hata oluştu, Seçilen sürüm geçersiz. Farklı bir sürüm seçmeyi deneyin.

en: Reinstall
tr: Yeniden yükleyin

[ctx: shapes]
en: Slashes
tr: Eğik çizgiler

[ctx: shapes]
en: Tribal
tr: Kabile

en: Add Element
tr: Öğe Ekle

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
tr: YouTube / Vimeo bağlantısı veya video dosyasına bağlantı (mp4 önerilir).

en: Ken Burns Effect
tr: Ken Burns Etkisi

en: Out
tr: Dışarı

en: In
tr: Yakınlaştır

en: Post
tr: Yazı

en: Play On Mobile
tr: Mobil Cihazda Oynat

[ctx: shapes]
en: Squares
tr: Kare

[ctx: shapes]
en: Stripes
tr: Şeritler

en: Transition Duration (ms)
tr: Geçiş Süresi (ms)

note: translators: %s: Path to .htaccess file.
en: File Path: %s
tr: dosya yolu: %s

en: Upload SVG
tr: SVG Yükle

en: Template not exist.
tr: Şablon mevcut değil.

en: Your Email
tr: E-Posta Adresiniz

en: Upload
tr: Yükle

en: Document not found.
tr: Belge bulunamadı.

en: Get Beta Updates
tr: Beta Güncellemelerini Alın

en: Play Once
tr: Bir Kez Oynat

en: Load Font Awesome 4 Support
tr: Load Font Awesome 4 Desteği

en: Need Help
tr: Yardıma mı ihtiyacınız var?

en: Font Awesome - Regular
tr: Harika Yazı Tipi - Normal

en: Font Awesome - Solid
tr: Harika Yazı Tipi - Sağlam

en: Font Awesome - Brands
tr: Font Awesome - Markalar

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
tr: Font Awesome 4 destek betiği (shim.js), Font Awesome 5 kitaplığı kullanılırken önceden seçilen tüm Font Awesome 4 simgelerinin doğru şekilde görüntülenmesini sağlayan bir betiktir.

en: Font Awesome Upgrade
tr: Font Awesome Yükseltmesi

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
tr: 1500'den fazla harika Font Awesome 5 simgesine erişin ve daha hızlı performansın ve tasarım esnekliğinin keyfini çıkarın.

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
tr: Lütfen yükseltme işleminin daha önce kullanılan Font Awesome 4 simgelerinin bazılarının Font Awesome tarafından yapılan küçük tasarım değişiklikleri nedeniyle biraz farklı görünmesine neden olabileceğini unutmayın.

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
tr: Bu işlem geri alınamaz ve önceki sürümlere geri döndürülerek geri alınamaz.

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
tr: Yaşasın! Font Awesome 5'e yükseltme işlemi başarıyla tamamlandı.

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
tr: Bu özelliği yalnızca ilgili güvenlik risklerini anlıyorsanız etkinleştirmenizi öneririz.

en: Choose Video
tr: Video Seç

en: Deprecated
tr: Kullanım dışı

en: Upgrade To Font Awesome 5
tr: Awesome 5 yazı tipine yükselt

en: Sign Up
tr: Üye Ol

en: All Icons
tr: Tüm simgeler

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
tr: Sitenizin .htaccess dosyası eksik görünüyor.

en: Some of your theme files are missing.
tr: Bazı tema dosyalarınız eksik.

en: Icon Library
tr: Simge kütüphanesi

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG & JSON included) is a potential security risk.
tr: Lütfen dikkat! Herhangi bir dosyanın yüklenmesine izin vermek (SVG ve JSON dahil) potansiyel bir güvenlik riskidir.

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
tr: Bir beta test kullanıcısı olarak, Builder X'un test sürümünü ve içeriğini doğrudan E-postanıza içeren bir güncelleme alacaksınız.

en: Responsive visibility will take effect only on preview or live page, and not while editing in Elementor.
tr: Duyarlı görünürlük, Builder X'da düzenleme sırasında değil, yalnızca önizleme veya canlı sayfada etkili olacaktır.

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
tr: Yükseltme yaparak, Font Awesome 4 simgesi içeren bir sayfayı her düzenlediğinizde, Builder X onu yeni Font Awesome 5 simgesine dönüştürecektir.

en: Elementor will try to sanitize the unfiltered files, removing potential malicious code and scripts.
tr: Builder X, filtrelenmemiş dosyaları temizlemeye, olası kötü amaçlı kodları ve komut dosyalarını kaldırmaya çalışacaktır.

en: Hidden
tr: Gizli

en: Fixed
tr: Sabit

en: Absolute
tr: Kesin

en: Please note!
tr: Lütfen aklınızda bulundurun!

en: Super Admin
tr: Süper yönetici

en: Vertical Align
tr: Dikey hizalama

en: Overflow
tr: Taşma

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
tr: Özel konumlandırma, duyarlı web tasarımı için en iyi uygulama olarak kabul edilmez ve çok sık kullanılmamalıdır.

en: Horizontal Orientation
tr: Yatay Yönlendirme

en: Vertical Orientation
tr: Dikey Yönlendirme

en: Horizontal Align
tr: Yatay hizalama

en: Space Evenly
tr: Eşit boşluklu

en: Space Around
tr: Çevresi boşluklu

en: Offset
tr: Kaydırma

en: Motion Effects
tr: Hareket efekti

en: Get Help
tr: Yardım al

note: translators: %s: Accepted chars.
en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
tr: Not: Kimlik bağlantısı YALNIZCA şu karakterleri kabul eder:%s

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
tr: Sorun büyük olasılıkla eklentilerinizden veya temanızdan kaynaklanmıştır.

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
tr: Builder X'u yüklerken sorun mu yaşıyorsunuz? Lütfen sorunu gidermek için Güvenli Modu etkinleştirin.

en: Order By
tr: Sırala

en: Continue reading
tr: Okumaya Devam Et

en: Location
tr: Konum

note: translators: %s: The `the_content` function.
en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
tr: Not: Bu bileşen arşiv sayfalarında '%s' kullanan temalarda işe yarar.

en: Theme Builder
tr: Tema Yapıcı

en: Enable Safe Mode
tr: Güvenli Modu Aktifleştir

en: Can't Edit?
tr: Düzenleyemiyor musunuz?

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
tr: Kategoriye göre filtrele

[ctx: Template Library]
en: All Categories
tr: Tüm Kategoriler

[ctx: Template Library]
en: Categories
tr: Kategoriler

[ctx: Template Library]
en: Templates
tr: Şablonlar

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
tr: Güvenli Mod, yalnızca düzenleyiciyi yükleyerek, temayı veya başka bir eklentiyi yüklemeden sorunları gidermenizi sağlar.

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
tr: Kaydedilen Şablonlar

note: translators: %d: Interval in minutes.
en: Every %d minutes
tr: Her %d dakikada bir

en: (more&hellip;)
tr: (daha&helliip;)

[ctx: Background Control]
en: Custom
tr: Özel

en: Editor successfully loaded?
tr: Editör başarıyla yüklendi mi?

en: Cannot enable Safe Mode
tr: Güvenli Mod etkinleştirilemiyor

en: External URL
tr: Harici URL

note: translators: %s: Current post name.
en: Continue reading %s
tr: Okumaya devam et %s

[ctx: Background Control]
en: Y Position
tr: Y konumu

[ctx: Background Control]
en: X Position
tr: X konumu

en: Popups
tr: Açılır pencereler

en: Still experiencing issues?
tr: Hala sorunlar yaşıyormusunuz?

en: Your site database needs to be updated to the latest version.
tr: %s Site veritabanınızın en son sürüme güncellenmesi gerekiyor.

en: The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
tr: %s Veritabanı güncelleme işlemi tamamlandı. En son sürüme güncellediğiniz için teşekkür ederiz!

en: Get Popup Builder
tr: Popup Builder'ı edinin

en: Safe Mode ON
tr: Güvenli Mod AÇIK

en: Disable Safe Mode
tr: Güvenli Modu Devre Dışı Bırak

note: translators: %d: Interval in minutes.
en: Every %d Minutes
tr: Her %d dakikada

en: Choose File
tr: Dosya Seç

[ctx: Template Library]
en: Category
tr: Kategorisi

en: Read More Text
tr: Daha fazla oku metni

en: Read More
tr: Daha fazlasını oku

en: Safe Mode
tr: Güvenli mod

en: Elementor Data Updater
tr: Builder X Veri Güncelleyici

en: Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Go pro and start designing your popups today.
tr: Popup Builder, Builder X'daki tüm harika özelliklerden yararlanmanızı sağlar, böylece güzel ve yüksek oranda dönüşüm sağlayan pop-up'lar oluşturabilirsiniz. Profesyonel olun ve pop-up'larınızı bugün tasarlamaya başlayın.

en: Not Supported
tr: Desteklenmiyor

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Custom Caption
tr: Özel Başlık

en: Quit
tr: Çıkış

en: Go To
tr: Git

en: Customizer
tr: Özelleştirici

en: Menus
tr: Menüler

en: Create
tr: Oluştur

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

en: Connect
tr: Bağlan

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye kısayolları

en: Connected Successfully.
tr: Başarıyla Bağlandı.

en: Future
tr: Gelecek

en: Any Video
tr: Herhangi bir Video

en: Show / Hide Panel
tr: Paneli Göster/Gizle

en: Finder
tr: Bulucu

en: Attachment Caption
tr: Ek Başlığı

en: Star Rating
tr: Yıldız Derecelendirmesi

en: Rating Scale
tr: Değerlendirme ölçeği

en: Unmarked Style
tr: İşaretsiz Stil

en: Stars
tr: Yıldızlar

en: Unmarked Color
tr: İşaretsiz Renk

en: Current Video Channel
tr: Mevcut Video Kanalı

en: Disconnected Successfully.
tr: Bağlantı Başarıyla Kesildi.

en: Homepage
tr: Ana Sayfa

en: Outline
tr: Çevresi çizgili

en: Rating
tr: Oylama

en: Redo
tr: Yinele

en: Undo
tr: Geri Al

en: Dashboard
tr: Başlangıç

en: Type to find anything in Elementor
tr: Builder X'da herhangi bir şey bulmak için yazın

en: Congrats!
tr: Tebrikler!

en: Empty
tr: Boş

en: Skip
tr: Atla

[ctx: Filter Control]
en: Hue
tr: Renk

en: Debug Bar
tr: Hata Ayıklama Çubuğu

en: Create Your First Page
tr: İlk Sayfanızı Oluşturun

en: Getting Started
tr: Başla

en: Hide Notification
tr: Bildirimi Gizle

en: Create Your First Post
tr: İlk Gönderinizi Oluşturun

en: Inner Section
tr: İç Bölüm

en: Happy To Help
tr: Memnuniyetle yardım ettim

en: Paste URL or type
tr: URL'yi yapıştırın veya yazın

en: Easy Navigation is Here!
tr: Kolay Gezinme Burada!

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
tr: Sayfanızı içerikle doldurduğunuzda, bu pencere size tüm sayfa öğelerinin genel görünümünü verecektir. Bu şekilde, herhangi bir bölüm, sütun veya widget arasında kolayca hareket edebilirsiniz.

en: Enter your URL
tr: URL'nizi girin

en: Lazy Load
tr: Tembel Yük

en: Editing Handles
tr: Tutamaçları Düzenleme

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
tr: Öğe düzenleme düğmesinin üzerine geldiğinizde düzenleme tutamaçlarını gösterin.

en: Navigator
tr: Kılavuz

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute,
    				please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
tr: Builder X ile 10'dan fazla sayfa oluşturdunuz. İyi iş! Bir dakikanızı ayırabilirseniz, lütfen Milenyums.org'da beş yıldızlı bir inceleme bırakarak bize yardımcı olun.

en: Welcome to Elementor
tr: Builder X'a hoş geldiniz

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
tr: Hata Ayıklama Çubuğu, görüntülenmekte olan bir sayfada kullanılan tüm şablonları listeleyen bir yönetici çubuğu menüsü ekler.

en: Zoom
tr: Yakınlaştır

en: Single
tr: Tekil

en: Video Info
tr: Video Bilgileri

en: Modest Branding
tr: Mütevazı Markalaşma

en: Source
tr: Kaynak

en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
tr: Parlaklık

en: End Time
tr: Bitiş zamanı

en: Self Hosted
tr: Kendi Kendine Barındırılan

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
tr: Doygunluk

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
tr: Kontrast

en: Drag widget here
tr: Widget'ı buraya sürükleyin

en: Blend Mode
tr: Karışım Modu

en: Artwork
tr: Yapıt

en: Button ID
tr: Düğme Kimliği

en: Specify a start time (in seconds)
tr: Bir başlangıç zamanı belirtin (saniye cinsinden)

en: Specify an end time (in seconds)
tr: Bir bitiş zamanı belirtin (saniye cinsinden)

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
tr: CSS filtreleri

[ctx: Filter Control]
en: Blur
tr: Buğula

en: Start Time
tr: Başlangıç Zamanı

en: I have Elementor Pro
tr: Builder X Pro'm var

en: Elementor Debugger
tr: Builder X Hata Ayıklayıcısı

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
tr: Bekle! Builder X'ı devre dışı bırakmayın. Eklentinin çalışması için hem Builder X hem de Builder X Pro'yu etkinleştirmeniz gerekir.

en: Back to WordPress Editor
tr: WordPress düzenleyicisine geri dön

note: translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
tr: %s Yeni ekle

note: translators: %d: Number of rows.
en: %d row affected. | %d rows affected.
tr[0]: %d satır etkilendi.
tr[1]: %d satır etkilendi.

en: Opacity
tr: Saydamlık

en: Something went wrong.
tr: Bir şeyler yanlış gitti.

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
tr: Builder X Tam Genişlik

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
tr: Builder X Canvas

en: Max Width
tr: Maksimum genişlik

en: Position
tr: Pozisyon

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
tr: %1$s hoşunuza gitti mi? Lütfen bize bir%2$s puanı verin. Gerçekten desteğinize minnettarız!

en: Knowledge Base
tr: Bilgi tabanı

en: Current
tr: Geçerli

en: Page Layout
tr: Sayfa düzeni

en: No header, no footer, just Elementor
tr: Ne başlık, ne alt kısım, sadece Elementor

en: Default Page Template from your theme.
tr: Temanızdan Varsayılan Sayfa Şablonu

en: This template includes the header, full-width content and footer
tr: Bu şablon üstbilgi, tam genişlikte içerik ve altbilgi içerir

en: All
tr: Hepsi

en: Pages
tr: Sayfalar

note: translators: %s: Document title.
en: %s Settings
tr: %s Ayarları

[ctx: Template Library]
en: My Templates
tr: Şablonlarım

en: Body Style
tr: Gövde stili

en: Search Templates:
tr: Şablon ara:

en: Want to give access only to content?
tr: Sadece içeriğe erişim vermek ister misiniz?

en: Fallback
tr: Yedek

en: Role Manager
tr: Rol yöneticisi

en: Create Template
tr: Şablon oluştur

en: No access to editor
tr: Editöre erişim yok

en: Play Video
tr: Videoyu oynat

en: Role Excluded
tr: Hariç tutulan rol

en: Select the type of template you want to work on
tr: Üzerinde çalışmak istediğiniz şablon türünü seçin

en: Featured Image
tr: Öne çıkan görsel

en: Enter template name (optional)
tr: Şablon ismini giriniz (opsiyonel)

en: Name your template
tr: Şablonunuza ad verin

en: Choose Template Type
tr: Şablon Türünü Seç

en: More actions
tr: Daha fazla eylem

en: This tag has no settings.
tr: Bu etiketin ayarları yok.

en: Document
tr: Belge

en: Custom Fonts
tr: Özel yazı tipleri

en: Separator
tr: Ayırıcı

en: Action not found.
tr: Eylem bulunamadı.

en: Post not found.
tr: Yazı bulunamadı.

[ctx: Border Control]
en: Groove
tr: Çizgi

en: Add Your Custom Fonts
tr: Özel Yazı Tiplerinizi Ekleyin

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
tr: İlk %s oluşturun.

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
tr: Sitenizin farklı parçalarını oluşturmak için şablonları kullanın ve gerektiğinde bunları tek tıklamayla yeniden kullanın.

en: Inline
tr: Çizgide

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
tr: Şablonlar ekleyin ve bunları web sitenizde yeniden kullanın. Optimize edilmiş bir iş akışı için bunları başka bir projeye kolayca dışa aktarın ve içe aktarın.

en: Add New
tr: Yeni

en: Token Expired.
tr: Jetonun Süresi Doldu.

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
tr: Kullanıcılarınızın Builder X'da Düzenleyebileceklerini Yönetin

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
tr: Özel Yazı Tipleri, kendi kendine barındırılan yazı tiplerinizi eklemenize ve bunları benzersiz bir marka dili oluşturmak için Builder X projelerinizde kullanmanıza olanak tanır.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
tr: Kaydırma başına kaç slayt olacağını ayarlayın.

en: Create New Post
tr: Yeni yazı oluştur

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
tr: Not: Ek sadece masaüstünde çalışır.

en: Google Early Access
tr: Google Erken Erişim

en: Privacy Mode
tr: Gizlilik modu

en: Enter your shortcode
tr: Kısa kodunuzu girin

en: Enter your code
tr: Kodunuzu girin

en: Enter your description
tr: Açıklamanızı girin

en: This is an Alert
tr: Bu bir uyarı

en: Active Icon
tr: Aktif ikon

en: Popular
tr: Popüler

en: New
tr: Yeni

en: Remove
tr: Kaldır

en: Save as Template
tr: Şablon olarak kaydet

en: Save Options
tr: Seçenekleri kaydet

en: Preview Changes
tr: Değişiklikleri Önizle

en: Excerpt
tr: Alıntı

en: Dismiss alert
tr: Uyarıyı görmezden gel

en: Favorite
tr: Favori

en: Enter your image caption
tr: Görsel başlığınızı girin

en: Save Draft
tr: Taslağı kaydet

en: Current Version
tr: Şu anki versiyon

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name.
en: Last edited on %1$s by %2$s
tr: Son düzenleme %1$s - %2$s tarafından

en: Add Your Heading Text Here
tr: Başlık metninizi buraya ekleyin

en: Dismiss
tr: Görmezden gel

en: Published
tr: Yayımlandı

en: No Results Found
tr: Sonuç bulunamadı

en: Select File
tr: Dosya seç

en: Import Template to Your Library
tr: Şablonu kitaplığınıza aktarın

en: or
tr: veya

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
tr: .JSON veya .zip şablon dosyanızı sürükleyip bırakın

en: Want to learn more about the Elementor library?
tr: Elementor kütüphanesi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

en: Creation Date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Import Template
tr: Şablonu içe aktar

en: Drag & Drop
tr: Sürükle ve bırak

en: Hide Panel
tr: Paneli gizle

en: Publish
tr: Yayımla

en: Search
tr: Ara

en: My Favorites
tr: Favorilerim

[ctx: Typography Control]
en: Underline
tr: Alt çizgi

en: Create New Page
tr: Yeni sayfa oluştur

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name.
en: Draft saved on %1$s by %2$s
tr: Taslak %1$s tarihinde %2$s tarafından kaydedildi

en: (opens in a new window)
tr: (yeni bir pencerede açılır)

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
tr: Süsleme

en: Recently Edited
tr: Yakın Zamanda Düzenlendi

en: News & Updates
tr: Haberler ve Güncellemeler

note: translators: %s: Document title.
en: Hurray! Your %s is live.
tr: Yaşasın! %s cihazınız yayında.

en: Unlinked values
tr: Bağlantısız değerler

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
tr: Gizlilik modunu açtığınızda, YouTube, videoyu oynatmadıkları sürece web sitenizdeki ziyaretçiler hakkındaki bilgileri saklamaz.

[ctx: Typography Control]
en: Overline
tr: Üst çizgi

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
tr: Hat boyunca

en: Update Elementor Now
tr: Elementor'u şimdi güncelle

en: Elementor Overview
tr: Elementor'a genel bakış

en: Back to default
tr: Varsayılana dön

en: Created By
tr: Tarafından oluşturuldu

en: Click here
tr: Buraya tıkla

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Search Widget:
tr: Widget Ara:

en: Access denied.
tr: Erişim engellendi.

en: Disable Default Fonts
tr: Varsayılan yazı tiplerini devre dışı bırak

en: End
tr: Son

en: Start
tr: Başla

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
tr: Üzgünüz, yanlış giden birşeyler oldu. 'Daha fazla bilgi edinin'i tıklayın ve hızlı bir şekilde çözmek için adımların her birini uygulayın.

en: The preview could not be loaded
tr: Önizleme yüklenemedi

en: Update Notification
tr: Güncelleme bildirimi

en: History
tr: Geçmiş

en: No History Yet
tr: Henüz geçmiş yok

en: Switch to Revisions tab for older versions
tr: Daha eski sürümler için sürümler sekmesine geç

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Actions
tr: Eylemler

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
tr: Çalışmaya başladığınızda editörde yaptığınız herhangi bir eylemi yeniden oluşturabilir / geri alabilirsiniz.

en: UI Hover Color
tr: UI Vurgulu Renk

en: UI Color
tr: UI Rengi

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
tr: Gölge

en: Mute
tr: Sessiz

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
tr: Tüm görselleri lightbox popup penceresi ile aç. Lightbox otomatik olarak görsellerinizde çalışacaktır.

en: Image Lightbox
tr: Resim Işık Kutusu

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
tr: Metin gölgesi

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
tr: Bir Builder X şablon JSON dosyası veya Builder X şablonlarından oluşan bir .zip arşivi seçin ve bunları kitaplığınızda bulunan şablonlar listesine ekleyin.

en: Integrations
tr: Entegrasyonlar

en: Transition Duration
tr: Geçiş süresi

en: Add nofollow
tr: Nofollow ekle

en: Open in new window
tr: Yeni pencerede aç

en: Animation Delay
tr: Animasyon gecikmesi

en: Link Options
tr: Bağlantı seçenekleri

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
tr: Pozisyon

note: translators: %s: Elementor version.
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
tr: Elementor %s sürümü ile ilgili bir sorun mu yaşıyorsunuz? Sorun ortaya çıkmadan önceki sürüme geri dönün.

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
tr: Lütfen Dikkat: Yayımlanmış sitelerde beta sürümüne güncellemenizi önermiyoruz.

en: Rollback to Previous Version
tr: Önceki sürüme geri dön

note: translators: %s: WordPress version.
en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
tr: Elementor, en az %s WordPress sürümünü gerektirir. Daha önceki bir sürümü kullandığınız için eklenti şu anda çalışmıyor.

en: Switch Editor Loader Method
tr: Düzenleyici Yükleyici Yöntemini Değiştir

en: Rollback Version
tr: Geri Alma Sürümü

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
tr: Uyarı: Geri alma işlemini yapmadan önce lütfen veritabanınızı yedekleyin.

en: Become a Beta Tester
tr: Beta Test Kullanıcısı Olun

en: Beta Tester
tr: Beta Test Kullanıcısı

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
tr: Widget'lar arasındaki varsayılan boşluğu ayarlar (Varsayılan: 20)

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
tr: Elementor veya Elementor Pro'nun yeni bir beta sürümü kullanılabilir olduğunda bildirim almak için Beta Test Cihazı'nı açın. Beta sürümü otomatik olarak yüklenmez. Her zaman görmezden gelme seçeneğin vardır.

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
tr: Çevresi çizgili

en: Widgets Space
tr: Bileşenler alanı

en: Version Control
tr: Sürüm kontrolü

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
tr: Oluşturulan tüm stil sayfaları için harici CSS dosyaları kullanın. Daha iyi performans için bu ayarı seçin (önerilir).

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
tr: Sayfanın başına yerleştirilmiş dahili CSS'yi kullanın. Sunucu yapılandırması çakışmalarını gidermek ve geliştirme ortamlarını yönetmek için.

en: External File
tr: Harici dosya

en: CSS Print Method
tr: CSS Yazdırma Yöntemi

en: Internal Embedding
tr: Dahili Gömme

en: Status
tr: Durum

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
tr: Sunucu yapılandırması çakışmalarını gidermek için.

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Maintenance Mode ON
tr: Bakım modu açık

en: Choose Template
tr: Şablon seç

en: Edit Template
tr: Şablonu düzenle

en: Roles
tr: Roller

en: Logged In
tr: Oturum açıldı

en: Who Can Access
tr: Kimler Erişebilir?

en: Maintenance
tr: Bakım modu

en: Coming Soon
tr: Çok yakında

en: Space
tr: Boşluk

en: Template
tr: Şablon

en: Select
tr: Seç

en: Page Title Selector
tr: Sayfa başlığı seçici

en: Maintenance Mode
tr: Bakım modu

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
tr: Web sitenizin tamamını BAKIM MODU olarak ayarlayın, yani site bakım için geçici olarak çevrimdışıdır veya siteyi ÇOK YAKINDA modu olarak ayarlayın, yani başlatılmaya hazır olana kadar site çevrimdışı olacaktır.

en: Choose Mode
tr: Modu Seçin

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
tr: Çok Yakında modu (HTTP 200 kodunu döndürür) veya Bakım Modu (HTTP 503 kodunu döndürür) arasında seçim yapın.

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
tr: Bakım Modu HTTP 503 kodunu döndürür, bu nedenle arama motorları kısa bir süre sonra geri geleceğini bilir. Bu modun birkaç günden fazla kullanılması önerilmez.

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
tr: Çok Yakında HTTP 200 kodunu döndürür, bu da sitenin dizine eklenmeye hazır olduğu anlamına gelir.

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
tr: Bakım modunu etkinleştirmek için, bakım modu sayfası için bir şablon ayarlamanız gerekir.

en: Paste Style
tr: Stili Yapıştır

en: Drop Cap
tr: İlk harfi büyük

en: Hide Title
tr: Başlığı gizle

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
tr: Builder X, sayfa başlığını gizlemenize izin verir. Bu, "h1.entry-title" seçicisi olan temalar için çalışır. Temanızın seçicisi farklıysa, lütfen yukarıya girin.

en: Bring to Front
tr: Öne getirmek

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
tr: Piramit

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
tr: Zikzak

[ctx: Shapes]
en: Arrow
tr: Ok

[ctx: Shapes]
en: Split
tr: Bölünmüş

en: List
tr: Liste

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
tr: Eğim Opaklığı

[ctx: Shapes]
en: Triangle
tr: Üçgen

[ctx: Shapes]
en: Waves
tr: Dalgalar

[ctx: Shapes]
en: Clouds
tr: Bulutlar

[ctx: Shapes]
en: Drops
tr: Damlalar

[ctx: Shapes]
en: Mountains
tr: Dağlar

[ctx: Shapes]
en: Book
tr: Kitap

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
tr: Fan Saydamlığı

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
tr: Dalgalar Fırçası

en: Space Between
tr: Arasındaki boşluk

en: Shape Divider
tr: Şekil Bölücü

en: Invert
tr: Ters çevir

en: Lightbox
tr: Hafif kutu

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
tr: Dalgalar deseni

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
tr: Asimetrik kavis

[ctx: Shapes]
en: Curve
tr: Kavis

[ctx: Shapes]
en: Tilt
tr: Eğ

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
tr: Asimetrik üçgen

en: Flip
tr: Çevir

en: Navigation Width
tr: Gezinme Genişliği

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
tr: Pound anahtarı OLMADAN özel kimliğinizi ekleyin. ör. benim-kimliğim

en: Hover
tr: Bağlantı vurgusu

[ctx: Background Control]
en: Angle
tr: Açı

[ctx: Background Control]
en: Location
tr: Pozisyon

[ctx: Background Control]
en: Radial
tr: Radyal

[ctx: Background Control]
en: Linear
tr: Doğrusal

[ctx: Background Control]
en: Gradient
tr: Gradyan

[ctx: Background Control]
en: Second Color
tr: İkinci renk

[ctx: Background Control]
en: Type
tr: Tür

en: View Elementor Documentation
tr: Elementor dökümantasyonunu görüntüle

en: Docs & FAQs
tr: Belgeler ve SSS

en: Video Tutorials
tr: Video Eğitimleri

en: View Elementor Video Tutorials
tr: Builder X Video Eğitimlerini Görüntüleyin

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
tr: Bu kutuyu işaretlemek, Builder X'un Varsayılan Renklerini devre dışı bırakır ve Builder X'ın renkleri temanızdan devralmasını sağlar.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
tr: Bu kutuyu işaretlemek, Builder X'un Varsayılan Yazı Tiplerini devre dışı bırakır ve Builder X'ın yazı tiplerini temanızdan devralmasını sağlar.

en: Autosave
tr: Otomatik kaydetme

en: Revision
tr: Sürüm

en: No Revisions Saved Yet
tr: Henüz bir sürüm kaydedilmedi

en: Replace URL
tr: URL'yi değiştir

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date.
en: %1$s ago (%2$s)
tr: %1$s önce (%2$s)

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
tr: İçerik revizyon özelliğinin web sitenizde mevcut olmadığı anlaşılıyor.

en: Start designing your page and you will be able to see the entire revision history here.
tr: Sayfanızı tasarlamaya başlayın ve tüm düzeltme geçmişini burada görebilirsiniz.

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
tr: Düzeltme geçmişi, çalışmanızın önceki sürümlerini kaydetmenizi ve istediğiniz zaman geri yüklemenizi sağlar.

en: By
tr: Yazar

en: The `from` and `to` URL's must be different
tr: "Kimden" ve "Kime" URL'leri farklı olmalıdır

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
tr: "Kimden" ve "Kime" URL'leri geçerli URL'ler olmalıdır

note: translators: %s: WordPress backups documentation.
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
tr: <strong>Önemli:</strong> URL&#39;yi Değiştir&#39;i kullanmadan önce <a target="_blank" href="%s">veritabanınızı</a> kesinlikle yedeklemeniz önerilir.

en: Update Site Address (URL)
tr: Site Adresini (URL) Güncelleme

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
tr: Tüm Builder X verilerini güncellemek için Milenyums kurulumunuz için eski ve yeni URL'lerinizi girin (Etki alanı aktarımlarıyla ilgili veya 'HTTPS'ye geçin).

en: Thousand Separator
tr: Bin Ayırıcı

[ctx: Background Control]
en: Default
tr: Varsayılan

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Off
tr: Kapalı

en: On
tr: Açık

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
tr: Bu özellik sayesinde bir bileşeni global olarak kaydedebilir, ardından birden çok alana ekleyebilirsiniz. Tüm alanlar tek bir yerden düzenlenebilir.

en: Meet Our Global Widget
tr: Global Widget'ımızla Tanışın

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
tr: Özel CSS, herhangi bir widget'a CSS kodu eklemenize ve doğrudan düzenleyicide canlı olarak görüntülendiğini görmenize olanak tanır.

en: Go Pro
tr: Pro edinin

en: Global
tr: Genel

en: Meet Our Custom CSS
tr: Özel CSS’mizle tanışın

en: Get more with Elementor Pro
tr: Builder X Pro ile daha fazlasını edinin

en: Extra Small
tr: Çok küçük

en: Skin
tr: Cilt

en: Extra Large
tr: Çok büyük

en: Improve Elementor
tr: Elementor’u iyileştir

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
tr: Geçersiz Veri: Şablon nosu şu anda düzenlenmiş şablonla aynı olamaz. Lütfen başka bir tane seçin.

en: Update changes to page
tr: Sayfadaki değişiklikleri güncelle

en: %s are disabled
tr: %s devre dışı

en: No thanks
tr: Hayır teşekkürler

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
tr: İçerik alanının varsayılan genişliğini ayarlar (Varsayılan: 1140)

en: Stretch Section
tr: Streç Bölüm

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
tr: JS kullanarak bölümü sayfanın tüm genişliğine uzatın.

en: Stretched Section Fit To
tr: Gerilmiş Bölüm Sığdır

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
tr: Uzatılmış bölümlerin sığacağı ana öğe seçiciyi girin (ör. #Birincil / .wrapper / ana vb.). Sayfa genişliğine sığdırmak için boş bırakın.

en: Mobile
tr: Mobil

en: Learn more.
tr: Daha fazla bilgi edinin.

en: Reverse Columns
tr: Ters sütunlar

en: Link values together
tr: Değerleri birbirine bağlayın

en: Shortcode
tr: Kısa kod

[ctx: Template Library]
en: Type
tr: Tür

[ctx: Template Library]
en: Template
tr: Şablon

en: Tools
tr: Araçlar

en: Page
tr: Sayfa

en: Select your Structure
tr: Yapınızı seçin

en: Close
tr: Kapat

en: Library
tr: Kütüphane

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Remote
tr: Uzaktan

en: Import Now
tr: Şimdi içe aktar

en: Import Templates
tr: Şablonları içe aktar

en: Export Template
tr: Şablonu dışa aktar

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
tr: Çöp kutusunda şablon bulunamadı

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
tr: Şablon bulunamadı

[ctx: Template Library]
en: Search Template
tr: Şablon ara

[ctx: Template Library]
en: All Templates
tr: Tüm şablonlar

[ctx: Template Library]
en: New Template
tr: Yeni şablon

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
tr: Şablonu düzenle

en: An error occurred
tr: Bir hata oluştu

en: Insert
tr: Ekle

en: Local
tr: Yerel

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
tr: Yeni şablon ekle

[ctx: Template Library]
en: Add New
tr: Yeni

en: Template Library
tr: Şablon kütüphanesi

en: (no title)
tr: (başlık yok)

[ctx: Template Library]
en: View Template
tr: Şablon görüntüle

en: Back to Library
tr: Kitaplığa geri dön

en: Add Template
tr: Şablon ekle

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
tr: Elementor Kitaplığı günlük olarak otomatik güncellenir. Senkronizasyon düğmesine tıklayarak da elle güncelleyebilirsiniz.

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
tr: Bizi izlemeye devam edin! Çok yakında daha harika şablonlar geliyor.

en: Saved Templates
tr: Kayıtlı şablonlar

en: Sync Library
tr: Kütüphane senkronizasyonu

en: Enter Template Name
tr: Şablon adını gir

[ctx: System Info]
note: translators: %s: WordPress child themes documentation.
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
tr: Temanızın kaynak kodunu değiştirmek istiyorsanız, <a href="%s">child theme</a> kullanmanızı öneririz.

en: Learn More
tr: Daha Fazlasını Öğrenin

en: Global Fonts
tr: Genel yazı tipleri

[ctx: Background Control]
en: Contain
tr: Doldur

en: Hover Animation
tr: Hover Animasyonu

en: Slow
tr: Yavaş

en: Fast
tr: Hızlı

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Entrance Animation
tr: Giriş Animasyonu

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
tr: Yontma

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
tr: Kutu gölgesi

en: Spread
tr: Yay

en: Blur
tr: Buğula

en: Default Fonts
tr: Varsayılan yazı tipleri

en: Color Palettes
tr: Renk paletleri

en: Disable Default Colors
tr: Varsayılan renkleri etkisizleştir

en: My Skill
tr: Benim yeteneğim

en: Official Color
tr: Resmi Renk

en: Aside
tr: Yan sütun

en: Testimonial
tr: Görüş

en: Rounded
tr: Yuvarlatılmış

en: Social Icons
tr: Sosyal simgeler

en: Custom Colors
tr: Özel Renkler

en: Update Now
tr: Şimdi güncelle

en: I found a better plugin
tr: Daha iyi bir eklenti buldum

en: Other
tr: Diğer

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Extended
tr: Genişletilmiş

en: It's a temporary deactivation
tr: Geçici bir devre dışı bırakma

en: I no longer need the plugin
tr: Artık eklentiye ihtiyacım yok

en: Background Overlay
tr: Arka Plan Kaplaması

en: Visual Player
tr: Görsel Oyuncu

en: Play Counts
tr: Oyun Sayımları

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Please share the reason
tr: Lütfen sebebi paylaşın

en: I couldn't get the plugin to work
tr: Eklentiyi çalıştıramadım

en: Please share which plugin
tr: Lütfen bulduğunuz eklentiyi paylaşın

en: Buy Button
tr: Satın al düğmesi

en: Like Button
tr: Beğen düğmesi

en: Download Button
tr: İndirme düğmesi

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
tr: Eğer vaktiniz varsa, lütfen Elementor'u neden devre dışı bıraktığınızı paylaşın:

en: Share Button
tr: Paylaş düğmesi

en: Quick Feedback
tr: Hızlı geri bildirim

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text.
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
tr: Builder X Page Builder&#39;ın yeni bir sürümü mevcut. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Sürüm%3$s ayrıntılarını görüntüleyin</a> veya <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">şimdi güncelleyin</a> .

note: translators: %s: Elementor version.
en: View Elementor version %s details
tr: Builder X sürüm%s ayrıntılarını görüntüleyin

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Wider
tr: Daha geniş

en: General
tr: Genel

en: Background
tr: Arka Plan

en: Custom URL
tr: Özel Bağlantı

en: Spacing
tr: Aralık

en: Arrows and Dots
tr: Oklar ve noktalar

en: Animation Speed
tr: Animasyon Hızı

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
tr: Orijinal görüntü boyutunu herhangi bir özel boyuta kırpabilirsiniz. Orijinal boyut oranını korumak için yükseklik veya genişlik için tek bir değer de ayarlayabilirsiniz.

en: Direction
tr: Yön

en: Left Border Width
tr: Sol Kenarlık Genişliği

en: Animation Duration
tr: Animasyon süresi

en: Image Carousel
tr: Resim Döngüsü

en: Inside
tr: İçeride

en: Outside
tr: Dışarıda

en: Intro Byline
tr: Giriş Yazısı

en: Image Stretch
tr: Görsel Uzatma

en: Additional Options
tr: Ek Seçenekler

en: Loop
tr: Döngü

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: Border Control]
en: Dotted
tr: Noktalı

[ctx: Border Control]
en: Double
tr: Çift

en: Controls Color
tr: Renk Kontrolleri

en: Video Options
tr: Video Seçenekleri

en: Display
tr: Görünüm

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
tr: Görsel boyutu

[ctx: Border Control]
en: Dashed
tr: Kesik Çizgili

[ctx: Border Control]
en: Solid
tr: Düz

en: Intro Title
tr: Giriş başlığı

en: Intro Portrait
tr: Giriş portresi

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
tr: Sunucuda ImageMagick veya GD kurulu ve / veya etkin değil! Milenyums'in resimleri yeniden boyutlandırabilmesi için bu kitaplıklardan herhangi biri gereklidir. Devam etmeden önce bunu etkinleştirmek için lütfen sunucu yöneticinize başvurun.

en: Effect
tr: Efekt

[ctx: Image Size Control]
en: Full
tr: Tam

en: Fade
tr: Soluklaş

en: Dots
tr: Noktalar

en: Vertical Alignment
tr: Dikey Hizalama

en: Infinite Loop
tr: Sonsuz Döngü

[ctx: Typography Control]
en: None
tr: Yok

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
tr: Görsel Boyutu

en: This is the heading
tr: Bu başlık

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
tr: Nokta OLMADAN özel sınıfınızı ekleyin. örneğin: sınıfım

en: Title HTML Tag
tr: Başlık HTML etiketi

en: Pojo Themes
tr: Pojo Temaları

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
tr: Seçilen yazı tipi mevcut değilse kullanılan yazı tiplerinin listesi.

en: Elements
tr: Elemanlar

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
tr: PhP 5.4 veya üzerini kullanmanızı öneririz

en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
tr: Küçük harf

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
tr: Büyük harf

[ctx: Typography Control]
en: Italic
tr: İtalik

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
tr: Eğik

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
tr: İlk harf büyük

en: Toggle
tr: Aç/Kapa

en: Tab #1
tr: Sekme #1

en: Tab #2
tr: Sekme #2

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Arrows
tr: Oklar

en: Info
tr: Bilgi

en: Success
tr: Başarı

en: Warning
tr: Uyarı

en: Danger
tr: Tehlike

en: Show
tr: Göster

en: Hide
tr: Gizle

en: Title
tr: Başlık

en: Description
tr: Açıklama

en: System
tr: Sistem

[ctx: Background Control]
en: Fixed
tr: Sabit

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
tr: Tekrar-x

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
tr: Tekrar-y

[ctx: Background Control]
en: Size
tr: Boyut

[ctx: Background Control]
en: Auto
tr: Otomatik

[ctx: Background Control]
en: Cover
tr: Kapak

en: Custom
tr: Özel

en: Default
tr: Varsayılan

en: Right
tr: Sağ

en: Link
tr: Bağlantı

en: Delete
tr: Sil

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Menu
tr: Menü

en: Colors
tr: Renkler

[ctx: Background Control]
en: Center Center
tr: Orta Orta

[ctx: Background Control]
en: Center Left
tr: Orta Sol

[ctx: Typography Control]
en: Family
tr: Aile

[ctx: Typography Control]
en: Size
tr: Boyut

[ctx: Border Control]
en: Color
tr: Renk

[ctx: Border Control]
en: Width
tr: Genişlik

[ctx: Typography Control]
en: Weight
tr: Kalınlık

en: None
tr: Yok

[ctx: Typography Control]
en: Transform
tr: Dönüştür

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Apply
tr: Uygula

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Column
tr: Sütun

en: Structure
tr: Yapı

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Content
tr: İçerik

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Typography
tr: Tipografi

en: Wide
tr: Geniş

en: Narrow
tr: Dar

en: No Gap
tr: Boşluksuz

en: Width
tr: Genişlik

en: Text
tr: Metin

en: Primary
tr: Birincil

en: Secondary
tr: İkincil

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Responsive
tr: Duyarlı

en: Layout
tr: Yerleşim

[ctx: Background Control]
en: Scroll
tr: Kaydır

[ctx: Background Control]
en: Color
tr: Renk

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

[ctx: Background Control]
en: Classic
tr: Klasik

en: Dotted
tr: Noktalı

en: Double
tr: Çift

en: Map
tr: Harita

en: Navigation
tr: Navigasyon

en: System Info
tr: Sistem bilgisi

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
tr: Ben bir açıklamayım. Bu metni değiştirmek için düzenle düğmesini tıklayın.

en: Dismiss Button
tr: Kapatma düğmesi

en: Type
tr: Tür

en: CSS Classes
tr: CSS sınıfları

en: Text Align
tr: Metin hizalama

en: Text Color
tr: Metin rengi

en: Middle
tr: Orta

en: Minimum Height
tr: Minimum yükseklik

en: Fit To Screen
tr: Ekrana sığdır

en: Height
tr: Yükseklik

en: Full Width
tr: Tam genişlik

en: Exclude Roles
tr: Rolleri hariç tut

en: Color Palette
tr: Renk paleti

en: Section
tr: Bölüm

en: Column Width
tr: Sütun genişliği

[ctx: Background Control]
en: Top Right
tr: Sağ üst

[ctx: Background Control]
en: Top Left
tr: Sol üst

en: Dashed
tr: Kesik

en: View
tr: Görüntüle

en: Text Editor
tr: Metin düzeltici

en: Tab Title
tr: Sekme Başlığı

en: Slide
tr: Slayt

en: Title Style
tr: Başlık Stili

en: Web Designer
tr: Web tasarımcısı

en: Inner Text
tr: İç Metin

en: Percentage
tr: Yüzde

en: The ID of Menu Anchor.
tr: Menü Bağlantısının Kimliği.

en: Square
tr: Kare

en: Circle
tr: Daire

en: Shape
tr: Şekil

en: Framed
tr: Çerçeveli

en: Text Indent
tr: Metin Girintisi

en: Heading
tr: Başlık

en: London Eye, London, United Kingdom
tr: London Eye, Londra, Birleşik Krallık

en: Divider
tr: Bölücü

en: Counter
tr: Sayaç

en: After
tr: Sonra

en: Before
tr: Önce

en: Size
tr: Boyut

en: Color
tr: Renk

en: Medium
tr: Orta

en: Small
tr: Küçük

en: Edit
tr: Düzenle

en: Themes
tr: Temalar

en: Margin
tr: Kenar

en: Heading Color
tr: Başlık Rengi

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
tr: Arkaplan Fallback

[ctx: Background Control]
en: Background Type
tr: Arkaplan Türü

[ctx: Background Control]
en: Width
tr: Genişlik

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Image Overlay
tr: Görüntü Kaplaması

en: Aspect Ratio
tr: En boy oranı

en: Toggle Content
tr: Geçiş İçeriği

en: Toggle Title
tr: Geçiş Başlığı

en: Toggle #2
tr: Geçiş #2

en: Toggle #1
tr: Geçiş #1

en: Toggle Items
tr: Geçiş Öğeleri

en: Autoplay Speed
tr: Otomatik oynatma hızı

en: Choose Sidebar
tr: Kenar çubuğunu seç

en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

en: Display Percentage
tr: Ekran Yüzdesi

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
tr: Bu kimlik, # sayfanız olmadan kullanacağınız CSS Kimliği olacaktır.

en: Icon Hover
tr: İkon Vurgusu

en: Rotate
tr: Döndür

en: Stacked
tr: Yığılmış

en: List Item
tr: Liste Öğesi

en: Gap
tr: Boşluk

en: Number
tr: Sayı

en: Cool Number
tr: Cool Numarası

en: Plus
tr: Artı

en: Autoplay
tr: Otomatik oynat

en: Slides to Scroll
tr: Diğer slide için Kaydır

en: Image
tr: Görsel

en: Icon Position
tr: Simge Konumu

en: Icon
tr: Simge

en: Accordion Content
tr: Akordiyon İçeriği

en: Accordion Title
tr: Akordiyon Başlığı

en: Accordion #2
tr: Akordiyon #2

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Accordion #1
tr: Akordiyon #1

en: Accent Text
tr: Aksan Metni

en: Body Text
tr: Gövde Metni

en: Padding
tr: Dolgu

en: Solid
tr: Katı

en: Inactive
tr: Etkin değil

en: Active
tr: Etkin

en: Sure! I'd love to help
tr: Elbette! Yardım etmeyi çok isterim

en: Edit with Elementor
tr: Elementor ile düzenleyin

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: More Palettes
tr: Daha Fazla Palet

en: Top
tr: Üst

en: Bottom
tr: Alt

en: Add New Section
tr: Yeni Bölüm Ekle

en: Desktop
tr: Masaüstü Bilgisayar

en: HTML Tag
tr: HTML Etiketi

en: Border
tr: Kenarlık

en: Content Width
tr: İçerik Genişliği

en: Columns Gap
tr: Sütunlar Boşluğu

en: Basic
tr: Temel

en: Active Color
tr: Aktif Renk

en: Enter your title
tr: Başlığınızı girin

en: Large
tr: Büyük

en: Icon Spacing
tr: Simge Aralığı

en: Weight
tr: Ağırlık

en: HTML Code
tr: HTML Kodu

en: Icon Box
tr: Simge Kutusu

en: Icon List
tr: Simge Listesi

en: List Item #1
tr: Liste Öğesi 1

en: List Item #2
tr: Liste Öğesi # 2

en: List Item #3
tr: Liste Öğesi 3

en: Attachment Page
tr: Ek Sayfası

en: Random
tr: Rastgele

en: For Example: About
tr: Örneğin: Hakkında

en: No sidebars were found
tr: Kenar çubuğu bulunamadı

en: Play Icon
tr: Oynatma Simgesi

en: Content Position
tr: İçerik Konumu

en: Download System Info
tr: Sistem Bilgisini İndir

en: You don't have permissions to download this file
tr: Bu dosyayı indirme izniniz yok

[ctx: Background Control]
en: Background Color
tr: Arka plan rengi

[ctx: Background Control]
en: Center Right
tr: Sağ Orta

[ctx: Background Control]
en: Video Link
tr: Video bağlantısı

[ctx: Typography Control]
en: Typography
tr: Tipografi

[ctx: Background Control]
en: Attachment
tr: Ek

note: translators: %s: PHP version.
en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
tr: Elementor PHP %s + sürümü gerektirir, eklenti şu anda ÇALIŞMIYOR.

[ctx: Background Control]
en: Background Image
tr: Arka plan görseli

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
tr: Harf Aralığı

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
tr: Satır Yüksekliği

[ctx: Typography Control]
en: Style
tr: Biçem

en: Left
tr: Sola yasla

en: Style
tr: Biçem

en: Boxed
tr: Sınırlandırılmış

en: Link Hover Color
tr: Bağlantı Gezinme Rengi

en: Link Color
tr: Bağlantı Rengi

en: Widgets Panel
tr: Bileşenler Panosu

en: Add Item
tr: Öğe Ekle

en: Search Widget...
tr: Bileşen Ara

[ctx: Border Control]
en: Border Type
tr: Kenarlık Türü

en: Laptop
tr: Dizüstü bilgisayar

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
tr: Sağ Alt

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
tr: Sol Alt

[ctx: Background Control]
en: Repeat
tr: Tekrarla

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
tr: Tekrarlama

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
tr: Orta Alt

[ctx: Background Control]
en: Top Center
tr: Üst Orta

[ctx: Background Control]
en: Position
tr: Konum

en: Center
tr: Orta

en: Accordion
tr: Akordiyon

en: Accordion Items
tr: Akordiyon Öğeleri

en: Border Color
tr: Kenarlık Rengi

en: Background Color
tr: Arka Plan Rengi

en: Button
tr: Düğme

en: Title & Description
tr: Başlık & Açıklama

en: Justified
tr: İki Yana Yaslı

en: Stretch
tr: Uzat

en: Post Types
tr: Yazı Türleri

en: Ending Number
tr: Bitiş Sayısı

en: Number Prefix
tr: Sayı Öneki

en: Number Suffix
tr: Sayı Soneki

en: Starting Number
tr: Başlangıç Sayısı

en: Media File
tr: Ortam Dosyası

en: Add Images
tr: Görseller Ekle

en: Spacer
tr: Ayırıcı

en: Images
tr: Görseller

en: Primary Color
tr: Birincil Renk

en: Secondary Color
tr: İkincil Renk

en: Image Gallery
tr: Görsel Galerisi

en: Progress Bar
tr: İlerleme Çubuğu

en: Tab Content
tr: Sekme içeriği

en: Anchor
tr: Bağlantı

en: Image Position
tr: Görsel konumu

en: Border Width
tr: Kenarlık genişliği

en: Caption
tr: Altyazı

en: Choose Image
tr: Görsel seç

en: Border Radius
tr: Kenar yuvarlaklığı

en: Discard
tr: Gözardı et

en: &#8592; Back to WordPress Editor
tr: &#8592; WordPress editöre geri dön

en: Select Icon
tr: Simge seç

en: Responsive Mode
tr: Duyarlı mod

en: Min Height
tr: Minimum Yükseklik

en: Column Position
tr: Sütun konumu

en: Alert
tr: Bildirim

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
tr: Aşağıdaki bilgileri Ctrl+C / Ctrl+V tuşlarıyla basit metin olarak kopyalayabilirsiniz:

en: Name
tr: Ad

en: Secondary Headline
tr: İkincil başlık

en: Primary Headline
tr: Birincil başlık

en: Copy & Paste Info
tr: Kopyala ve yapıştır bilgisi

en: Image Size
tr: Görsel boyutu

en: Image Box
tr: Görsel kutusu

en: Image Spacing
tr: Görsel aralığı

en: e.g. Web Designer
tr: örneğin, web tasarımcısı

en: Tabs Items
tr: Sekme öğeleri

en: Suggested Videos
tr: Önerilen videolar

en: Player Controls
tr: Oyuncu kontrolleri

en: Pause on Hover
tr: Üzerine gelip duraklat

en: Slides to Show
tr: Gösterilecek slaytlar

en: Posts
tr: Blog yazıları

[ctx: Background Control]
en: Image
tr: Görsel
